آیا تبلیغ با طرح اسکناس قانونی و مجاز است؟

تبلیغ با طرح اسکناس

اگر شما هم در تبلیغات برند‌های خارجی یا برخی شرکت‌های داخلی انواع طرح اسکناس‌ و پول را مشاهده کرده باشید، امکان دارد این طرح را یک روش تبلیغاتی مناسب و مؤثر در نظر بگیرید. باتوجه‌به اینکه قوانین هر کشور متفاوت است و شرایط یکسانی برای تبلیغات وجود ندارد، پیش از اینکه برای تبلیغ با طرح اسکناس اقدام کنید، باید با قوانین ایران برای چنین طرح‌هایی آشنا شوید و بدانید که آیا استفاده تبلیغاتی از طرح اسکناس مجاز است؟ در ادامه بایدها و نبایدهای این طرح را بررسی می‌کنیم.

آیا استفاده کردن از طرح اسکناس برای تبلیغات مجاز است؟

اگر چند سال پیش قصد تبلیغ با طرح اسکناس را داشتید، هیچ مانعی بر سر راه شما وجود نداشت. تا زمانی‌که اسکناس‌های شما با هدف جعل پول تولید نشده بودند و از کاغذ پول برای آن‌ها استفاده نمی‌شد، تولید شبه پول‌ها ازنظر قانونی مشکلی نداشت.

اما مدتی می‌شود که بانک مرکزی ایران بیانیه‌ای در این راستا صادر کرده است. برطبق این بیانیه هیچ‌گونه اشخاص حقیقی و حقوقی اجازه استفاده از طرح پول را ندارند و هرگونه برگه‌های تبلیغاتی که طرح اسکناس داشته باشند، جرم بوده و پیگرد قانونی خواهند داشت. شرط داشتن پیگرد قانونی برای برگه‌های تبلیغ با طرح اسکناس، وجود امضای رئیس‌کل بانک مرکزی روی طرح پول‌ها است.

در بیانیه بانک مرکزی هیچ‌گونه توضیحی دراین‌باره وجود ندارد که استفاده تبلیغاتی از طرح اسکناس درصورتی‌که روی آن امضای رئیس‌کل بانک مرکزی وجود نداشته باشد، جرم خواهد بود و مشمول پیگیری قانونی می‌شود؛ بااین‌حال بهتر است از طرح اسکناس برای تبلیغات استفاده نکنید و به‌دنبال روش‌های جایگزین باشید.

حتی اگر برگه‌های تبلیغاتی شما در ابعاد و اندازه‌های اسکناس حقیقی نباشند و امکان استفاده از آن‌ها به‌صورت جعلی وجود نداشته باشد، بازهم کار شما جرم محسوب می‌شود و مشمول پیگرد قانونی خواهد بود؛ زیرا در بیانیه بانک مرکزی ایران، اسکناس و پول نوعی سند ملی اعلام شده است و به‌نوعی معرف هویت ملی هر کشور به‌شمار می‌رود.

هرگونه استفاده از طرح پول و چاپ تبلیغ با طرح اسکناس نوعی سوءاستفاده و بهره‌برداری از سرمایه ملی کشور و سند مالی ملی محسوب می‌شود و جرم به‌حساب می‌آید. به‌ کار بردن طرح پول نه‌تنها ازنظر قانونی دارای تبعات است؛ بلکه ازنظر اخلاقی و شرعی نیز جایز نبوده و عملی ناپسند محسوب می‌شود.

استفاده از طرح پول برای تبلیغات و بازاریابی
استفاده از طرح پول برای تبلیغات و بازاریابی

امکان استفاده از طرح اسکناس‌های خارجی وجود دارد؟

در برخی کشورها اگر اجازه بانک مرکزی آن کشور را داشته باشید، امکان استفاده از طرح اسکناس برای تبلیغات و بازاریابی را دارید. در قوانین بیشتر کشورها مطلبی درباره استفاده خارجیان از طرح پول آن‌ها برای تبلیغات و بازاریابی گفته نشده است؛ ولی امکان پیگیری با عنوان تلاش برای جعل اسکناس وجود دارد.

بانک مرکزی ایران تنها برای طرح اسکناس‌های ایران بیانیه صادر کرده است و مطلبی درباره پول‌های خارجی وجود ندارد؛ با‌این‌حال اگر طرح اسکناس تبلیغاتی شما شباهت زیادی به پول حقیقی داشته باشد، امکان دارد افرادی سودجو از برگه‌های تبلیغاتی برندتان به‌عنوان اسکناس جعلی استفاده کنند و پیگرد قانونی آن نصیب شما شود؛ بنابراین توصیه می‌شود از تبلیغ با طرح پول‌های حقیقی دوری کنید.

تبلیغ با طرح اسکناس به روش قانونی
تبلیغ با طرح اسکناس به روش قانونی

چطور می‌توانیم تبلیغ با طرح اسکناس داشته باشیم؟

تنها یک راه وجود دارد که شما بتوانید تبلیغ با طرح اسکناس داشته باشید و کارتان غیرقانونی و مشمول جریمه یا مجازات نباشد. شما باید با کمک طراحان خلاق، طرح پول مخصوص خودتان را خلق کنید. اگر بخواهیم برای شما مثال بزنیم، باید از پول‌های رایج در بازی‌هایی مانند مونوپولی یا روپولی نام ببریم. این پول‌ها حداقل شباهت را به پول‌های حقیقی و اسکناس‌ها دارند.

اگر طرح پولی که برای تبلیغات و بازاریابی از آن استفاده می‌کنید، مشابه پول‌های رایج نباشد، نشان می‌دهد که شما هیچ هدفی برای جعل اسکناس و تولید پول تقلبی نداشته‌اید؛ درنتیجه مشکل قانونی برای شما و کسب‌وکارتان به وجود نمی‌آید.

برای تبلیغ با طرح اسکناس شما می‌توانید از اسکناس‌های حقیقی الهام بگیرید؛ ولی طرح نهایی که برای تبلیغات استفاده می‌شود، نباید هیچ‌گونه شباهتی به پول حقیقی داشته باشد؛ به‌ویژه اسکناس‌های ریال که صراحتاً در بیانیه بانک مرکزی به آن‌ها اشاره شده است.

طراحی‌های خلاقانه برای تبلیغ کردن با طرح پول و اسکناس
طراحی‌های خلاقانه برای تبلیغ کردن با طرح پول و اسکناس

تبلیغات مؤثر با کمک متخصصان تیم ایان

 باتوجه‌به اینکه تبلیغ با طرح اسکناس در کشور ما مجاز نیست و پیگرد قانونی دارد، باید از دیگر روش‌های تبلیغاتی مؤثر استفاده کنید و به‌دنبال یک طرح جایگزین باشید. آنچه در طراحی‌های تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد، خلاقانه و هوشمندانه بودن طرح‌ها است. طرح تبلیغاتی باید توانایی جذب مخاطبان را داشته باشد و نتیجه‌ای مطلوب را برای کسب‌وکار به‌همراه بیاورد.

در آژانس دیجیتال مارکتینگ ایان متشکل از تیمی حرفه‌ای و متخصص است که برای رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب در عرصه دیجیتال مارکتینگ و سئوی سایت فعالیت دارند. گروه ایان با استفاده از به‌روزترین روش‌ها و تکنیک های فروش و بازاریابی به تجارت شما کمک می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: 0000

پیام بگذارید