یک نمونه rfp سئو چه ویژگی هایی دارد؟

نمونه rfp سئو

یکی از اصلی ترین نگرانی ها در هر پروژه، انتخاب نقطه شروع است. در واقع، بررسی یک پروژه از جنبه های مختلف و شناسایی نیازهای آن هنگام تحویل به مجری بسیار اهمیت دارد. نیازهای یک پروژه تنها محدود به قیمت و بودجه بندی آن نمی شود. به منظور دستیابی به یک نتیجه رضایت بخش و قابل قبول، بررسی کلیه نیازهای یک پروژه ضروری است. نمونه rfp سئو به عنوان یک راهکار کاربردی برای شروع پروژه های مختلف شناخته می شود.

تهیه نمونه آر اف پی سئو؛ نقطه شروع پروژه

اگر می خواهید بهینه سازی سایت خود را به یک شرکت حرفه ای بسپارید، حتماً باید درخواست خود را در قالب سوالات مختلف ارائه دهید. این کار می تواند زمان زیادی را از شما بگیرد. در نتیجه، بهترین راهکار برای شروع پروژه، بررسی نمونه rfp سئو شرکت های مختلف به شمار می رود. به کمک اسناد آر اف پی می توانید مشخصات شرکت های مختلف را با هم مقایسه کنید و انتخاب درستی داشته باشید.

به عبارت دیگر، به کمک آر اف پی دیگر نیازی نیست نگران بهینه سازی وب سایت شرکت خود باشید. با بررسی نمونه پروپوزال سئو شرکت های مختلف می توانید انتخابی مطابق با میل و سلیقه خود داشته باشید. علاوه بر این، دیگر وقت شما برای مذاکره با شرکت هایی که حاضر به توافق با اصول شما نیستند، تلف نمی شود. تنها در صورتی می توانید به انتخاب درست دست پیدا کنید که سوالات دقیق، واضح و مناسبی در سند rfp سئو خود قرار دهید.

تهیه آر اف پی سئو
تهیه آر اف پی سئو

نمونه آر اف پی سئو خوب شامل چه قسمت هایی است؟

به طور کلی، یک سند آر اف پی شامل شش قسمت اصلی می شود. این قسمت ها عبارتند از:

 • خلاصه ای از نکات مدیریتی پروژه
 • مشخص کردن ضروریات پروژه
 • ارائه اطلاعات کلی در مورد سازمان یا شرکت
 • تعیین برنامه و زمان بندی پروژه مورد نظر
 • مشخص کردن بودجه اختصاص یافته به پروژه
 • ارائه نتایج رضایت بخش

تنظیم هر شش بخش در نمونه rfp سئو باید به دقت و درست انجام شود. در غیر اینصورت، نمی توان انتظار دستیابی به نتایج قابل قبول و رضایت بخش را داشت.

به طور کلی، نمونه آر اف پی سئو باید 4 موضوع مختلف را پوشش دهد. این چهار موضوع به شرح زیر هستند:

 • شرکت سئو (تاریخچه شرکت، آدرس و شماره تماس، میزان درآمد سالانه، شعب و کارمندها)
 • رویکرد یا مشخص کردن استراتژی سئو برای بهینه سازی سایت
 • ابزارها: ابزارهای مورد استفاده برای بهینه سازی یک وب سایت می تواند شامل موارد مختلفی باشند. با این وجود، گوگل آنالتیک و سرچ کنسول دو ابزار کلیدی در سئو به شمار می روند.
 • هزینه تهیه نمونه rfp سئو

شاید مهم ترین موضوع در تهیه پروپوزال سئو، بحث هزینه باشد. نحوه قیمت گذاری در این سند به طور واضح و دقیق مشخص می شود. در نهایت، شما به عنوان صاحب وب سایت با شرکتی به توافق دست می یابید که مناسب ترین هزینه را پیشنهاد داده باشد.

قسمت های مختلف نمونه پروپوزال سئو
قسمت های مختلف نمونه پروپوزال سئو

چگونه پروپوزال خوب بنویسیم؟

برای پاسخ به این سوال که چگونه پروپوزال خوب بنویسیم، ابتدا باید با روند تنظیم و تهیه نمونه rfp سئو آشنا شویم. فرض کنید که شما صاحب وب سایتی هستید که می خواهید بهینه سازی شود. تنظیم نمونه پروپوزال سئو با درخواست برای ارسال پیشنهادات توسط صاحب وب سایت شروع می شود. شما به عنوان صاحب وب سایت، درخواست پیشنهادات را بررسی می کنید و پیشنهادات خود را به شرکت ها و سازمان های سئو می فرستید.

به این ترتیب، مذاکره بین شما و شرکت یا سازمان مورد نظر آغاز می شود. در نهایت، معامله برای شروع پروژه با شرکتی انجام می شود که کمترین قیمت را پیشنهاد داده باشد. با تعیین مشخصات پروژه، روند آغاز آن برنامه ریزی و زمان بندی می شود. به این ترتیب، پروژه بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته به مرحله اجرا در می آید. طی اجرای پروژه حتماً باید نظارت دقیقی بر روند انجام آن صورت گیرد. پس از کنترل و ارزیابی دقیق فرآیند اجرا می توان به نتایج رضایت بخش دست یافت.   

نحوه نوشتن RFP سئو
نحوه نوشتن RFP سئو

سوالات استاندارد در آموزش پروپوزال نویسی سئو

برخی از سوالات متداول در مورد چهار موضوعی که در بخش های قبلی تنظیم نمونه rfp سئو ارائه شد، به شرح زیر هستند:

سوالات مربوط به شرکت سئو:

 • لطفاً تاریخچه شرکت خود را به طور مختصر شرح دهید؟
 • آیا شرکت طی سال های اخیر مشکل قضایی داشته است؟
 • لطفاً نام سه مشتری کنونی خود را فهرست کنید.

سوالات مربوط به رویکرد:

 • لطفاً استراتژی سئو خود را به طور کامل توضیح دهید.
 • استراتژی سئو ارائه شده چه مزایا و معایبی برای مشتری دارد؟
 • ارزیابی ارز بازار فعلی سئو ارائه دهید.

سوالات مربوط به ابزار مورد نیاز برای تهیه نمونه rfp سئو:

 • در صورت امکان، نمونه ای از گزارش عملکرد سئو خود را ارائه دهید.
 • از چه ابزاری برای پیاده سازی استراتژی سئو و ارائه خدمات بهینه سازی استفاده می کنید؟
 • در مورد اطلاعاتی که به صورت هفتگی یا ماهانه توسط این ابزارها ردیابی می شوند، بیشتر توضیح دهید.

سوالات مربوط به هزینه:

 • لطفاً فهرستی از هزینه ها ارائه خدمات خود تهیه کنید.
 • قیمت گذاری شرکت شما به چه صورت انجام می شود؟ (چه مواردی در این قیمت گذاری باید گنجانده شوند)؟
 • چه مواردی باید در قیمت گذاری حذف شوند؟
سوالات استاندارد در پروپوزال نویسی سئو
سوالات استاندارد در پروپوزال نویسی سئو

نکات کلیدی در تهیه نمونه rfp سئو با رعایت اصول نوشتن پروپوزال

یک سند آر اف پی خوب می تواند روند مذاکره بین صاحب وب سایت و شرکت سئو را تسریع دهد. به همین دلیل است که در تنظیم این سند باید نکات زیر رعایت شوند:

اطمینان از واضح بودن نمونه rfp سئو:

در صورتی که سند آر اف پی مبهم نوشته شود، نمی توان انتظار دستیابی به یک توافق مناسب بین شرکت و پیمانکار را داشت. به همین دلیل، حتماً باید تمام مراحل در آموزش پروپوزال نویسی سئو به دقت رعایت شوند.

داشتن شناخت اولیه با مباحث سئو و بهینه سازی سایت:

زمانی که از شرکتی می خواهید بهینه سازی سایت شما را انجام دهد، حتماً باید شناخت کمی از مباحث سئو داشته باشید. در غیر اینصورت، شرکت مورد نظر در مورد اعتبار یا هویت شما مردد می شود. این به معنی داشتن تخصص در زمینه سئو سایت نیست بلکه دانش اولیه در این زمینه کافی خواهد بود.

رعایت این نکات در تنظیم نمونه rfp سئو می تواند به شما در دستیابی به یک توافق مناسب کمک کند.

رعایت اصول نوشتن پروپوزال
رعایت اصول نوشتن پروپوزال

سخن پایانی

هدف اصلی از تهیه نمونه rfp سئو، انتخاب شرکتی است که می تواند بهینه سازی وب سایت شما را با مناسب ترین قیمت انجام دهد. به منظور دستیابی به این هدف می بایست با شرایط کاری آن ها آشنا شوید. در نتیجه، با مطرح کردن چند سوال ساده و کاربردی می توانید به یک جمع بندی خوب در مورد شرکت مورد نظر دست یابید. علاوه بر این، سند آر اف پی امکان مقایسه شرایط کاری شرکت های سئو مختلف را به شما می دهد.

به همین دلیل است که سند rfp باید به دقت تنظیم شود. معمولاً سوالات استانداردی در این درخواست ها شامل می شوند. البته، می توانید برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب، سوالات شخصی خود را نیز در سند rfp قرار دهید. آیا تاکنون اقدام به تهیه و تنظیم rfp سئو کرده اید؟ لطفاً تجربه خود را در بخش نظر با ما به اشتراک بگذارید.

خدمات مرتبط:

طراحی گرافیکی

طراحی هویت بصری

مقالات مرتبط:

راه های تجزیه و تحلیل کمپین تبلیغاتی

کسب درآمد بیشتر با طراحی سایت سمنان

پیام بگذارید